Manuka medus efektyvi priemonė kovoje su žaizdų infekcija


Arbatmedis.jpgRemiantis moksliniais tyrimų rezultatais, Manuka medus gali efektyviai išvalyti lėtines infekuotas žaizdas ir netgi padėti išvengti rezistentiškumo antibiotikams. Tai Europos Mikrobiologų asociacijos 2011 m. pavasario konferencijoje, vykusioje Harogeite, pristatė prof. Rose Cooper, iš Velso universiteto Kardifo instituto.
Prof. R. Cooper tiria kaip Manuka medus veikia trijų rūšių bakterijas, kurios yra dažniausia žaizdos infekcijos priežastis: Pseudomonas aeruginosa, A grupės streptokokai, Meticilinui atsparus auksinis stafilokokas (MRSA). Ji kartu su kolegomis nustatė, kad medus gali stabdyti bakterijų augimą įvairiais būdais ir gali būti patraukli antibiotikams rezistentiškos žaizdos infekcijos gydymo priemonė.
Jau žinoma senai, kad medus turi antimikrobinių savybių. Priemonės su medumi nuo neatmenamų laikų buvo naudojamos vietiniam žaizdų gydymui. Manuka medus yra surenkamas bičių iš Manuka (Leptospermum scoparium) augalo Naujojoje Zelandijoje. Manuka medaus produktai yra įtraukti į šiuolaikinių licenzijuotų žaizdų priežiūros priemonių sąrašą įvairiose pasaulio šalyse.

Prof. R. Cooper kartu su savo kolegomis tiria Manuka medaus gebėjimą slopinti bakterijų, sukeliančių žaizdų infekcijas, augimą molekuliniu lygiu. Tyrimų rezultatai su streptokokais ir pseudomona bakterijomis rodo, kad Manuka medus gali trukdyti bakterijoms prisitvirtinti prie audinių, kas yra esminis žingsnis saugant žaizdą nuo ūmios infekcijos pradžios. Slopinant bakterijų galimybę prisitvirtinti prie audinių, blokuojamas ir bakterijų biofilmų formavimasis žaizdos paviršiuje. Susiformavę bakterijų biofilmai, saugo bakterijas nuo antibiotikų poveikio, kas būna lėtinės ilgalaikės infekcijos priežastis. Kitas prof. R. Cooper ir jos kolegų tyrimas laboratorijoje parodė, kad medus gali padidinti meticilinui atsparaus auksinio stafilokoko jautrumą antibiotikams, tokiems kaip oksacilinas, efektyviai įtakodamas atsparumo antibiotikams vystymasi. Tai rodo, kad dabar naudojamų antibiotikų poveikis gali būti efektyvesnis prieš antibiotikams atsparias infekcijas, naudojant juos kartu su Manuka medumi.

Šis tyrimas gali padidinti Manuka medaus naudojimą klinikinėje praktikoje, kadangi gydytojai vis dažniau susiduria su infekcijomis, prieš kurias neefektyvus antimikrobinis gydymas. Prof. R. Cooper pabrėžė, jog yra būtini veiksmingi ir nauji būdai padedantys kontroliuoti žaizdų infekcijas, tikslu maksimaliai sumažinti galimybę vystytis atsparumui antimikrobiniams vaistams. Yra įrodyta, kad Manuka medui bakterijos atsparumo neišsivysto. Kol kas šiuo metu dauguma antimikrobinių intervencijų žaizdų gydyme yra sisteminiai antibiotikai. Lokalaus antimikrobinio gydymo taikymas  yra potencialiai pigesnis ir gali pagerinti gydymo antibiotikais efektyvumą ateityje. Tai padėtų sumažinti ir antibiotikams rezistentiškų bakterijų perdavimą iš bakterijomis kolonizuotų žaizdų kitiems pacientams.
Parengta pagal Medicalxpress.com ir Sciensedaily.com
{footer}